Home
  Introduction
  Committees
  Plenary Lectures
  Invited Sessions
  Submission of Contributions
  Registration
  Registration Fees
  Instructions for Authors
  Important Dates
  Secretariat
  Location & Accommodation
  Social Programme
  Technical Programme
      Search
      All Sessions and Papers
  Photo Album NEW!
  E-book NEW!
  Supporting Organizations
  Download Brochure
  Download Poster

Number of visits: 92194


SUNDAY, SEPTEMBER 27
17:00 - 20:00
Pre-registration
MONDAY, SEPTEMBER 28
07:30 - 08:30
Registration
08:30 - 09:00
Opening Ceremony
MoMP
Room: Auditorium
Chair: to be confirmed
09:00 - 10:30
Plenary Lecture I
MoMP
Room: Auditorium
Chair: Peter Wriggers
Pierre Alart
Petros Koumoutsakos
Rainald Löhner
10:30 - 11:00
Coffee break
11:00 - 13:00
TECHNICAL SESSIONS
IS-Applications of the Particle Finite Element Method in Multi-physics Problems I
Invited Session organized by Sergio Idelsohn and Eugenio Oñate
MoM01
Room: VS208
Chair: Sergio Idelsohn
IS-Advanced Particle Methods for Continuum Mechanics
Invited Session organized by Seiichi Koshizuka, Seiya Hagihara and Minoru Shirazaki
MoM02
Room: VS217
Chair: Seiya Hagihara
Co-Chair: Seiichi Koshizuka
IS-Discrete Modeling in Cell and Tissue Mechanobiology I
Invited Session organized by Jose Manuel Garcia-Aznar, Herman Ramon, Paul Van Liederkeke and Roger Kamm
MoM03
Room: VS218
Chair: Jose Manuel Garcia-Aznar
Co-Chair: Herman Ramon
IS-Fracture and Fragmentation with DEM I
Invited Session organized by Falk Wittel and Ferenc Kun
MoM04
Room: VS219
Chair: Falk Wittel
IS-From Discrete Particles to Continuum Models of Granular Mechanics: Elasticity and Wave Propagation I
Invited Session organized by Ken Kamrin and Vanessa Magnanimo
MoM05
Room: VS213
Chair: Ken Kamrin
Co-Chair: Vanessa Magnanimo
Bio-medical Engineering MoM06
Room: VS214
Chair: Jiun-Shyan Chen
Geomechanics I MoM07
Room: VS215
Chair: Antonia Larese
Composites MoM08
Room: VS216
Chair: Omar Salomon
Contact Problems MoM09
Room: VS206A
Chair: Peter Wriggers
13:00 - 14:00
Lunch
14:00 - 16:00
TECHNICAL SESSIONS
IS-Applications of the Particle Finite Element Method in Multi-physics Problems II
Invited Session organized by Sergio Idelsohn and Eugenio Oñate
MoA01
Room: VS208
Chair: Eugenio Oñate
IS-Simulation of Granular Materials
Invited Session organized by Geir Horrigmoe and Kent Tano
MoA02
Room: VS217
Chair: Miguel Angel Celigueta
IS-Discrete Modeling in Cell and Tissue Mechanobiology II
Invited Session organized by Jose Manuel Garcia-Aznar, Herman Ramon, Paul Van Liederkeke and Roger Kamm
MoA03
Room: VS218
Chair: Paul Van Liederkeke
Co-Chair: Herman Ramon
IS-Fracture and Fragmentation with DEM II
Invited Session organized by Falk Wittel and Ferenc Kun
MoA04
Room: VS219
Chair: Ferenc Kun
IS-From Discrete Particles to Continuum Models of Granular Mechanics: Elasticity and Wave Propagation II
Invited Session organized by Ken Kamrin and Vanessa Magnanimo
MoA05
Room: VS213
Chair: Vanessa Magnanimo
Co-Chair: Ken Kamrin
Multi-fracturing Solids Systems MoA06
Room: VS214
Chair: Rainald Löhner
Geomechanics II MoA07
Room: VS215
Chair: Marcos Arroyo
Molecular Dynamics (MD) and Discrete Element Method (DEM) I MoA08
Room: VS216
Chair: Petros Koumoutsakos
16:00 - 16:30
Coffee break
16:30 - 18:30
TECHNICAL SESSIONS
IS-From Discrete Particles to Continuum Models of Granular Mechanics: Quasi-static Elastoplastic Flows I
Invited Session organized by Stefan Luding and Farhang Radjai
MoE01
Room: VS208
Chair: Farhang Radjai
Co-Chair: Dalila Vescovi
IS-High Performance Computing for Particle Methods: New Trends, Algorithms and Applications I
Invited Session organized by Peter Wriggers, Eugenio Oñate, Bircan Avci and Pooyan Dadvand
MoE02
Room: VS217
Chair: Peter Wriggers
Granulation Processes MoE03
Room: VS218
Chair: Miguel Angel Celigueta
IS-The Material Point Method and Other Meshfree and Particle Methods I
Invited Session organized by Jiun-Shyan Chen, Zhen Chen, Daniel Simkins and Xiong Zhang
MoE04
Room: VS219
Chair: Duan Zhang
Co-Chair: Zhen Chen
Impact Problems MoE05
Room: VS213
Chair: José Manuel González
Damage, Fracture & Fatigue I MoE06
Room: VS214
Chair: Falk Wittel
Geomechanics III MoE07
Room: VS215
Chair: Antonio Gens
Molecular Dynamics (MD) and Discrete Element Method (DEM) II MoE08
Room: VS216
Chair: Dennis Kochmann
Particle Finite Element Method (PFEM) MoE09
Room: VS206A
Chair: Prashanth Nadukandi
19:00 - 20:30
Welcome Reception
TUESDAY, SEPTEMBER 29
09:00 - 10:30
Plenary Lecture II
TuMP
Room: Auditorium
Chair: Manfred Bischoff
Hans Herrmann
Sergio Idelsohn
Heinrich Jaeger
10:30 - 11:00
Coffee break
11:00 - 13:00
TECHNICAL SESSIONS
IS-From Discrete Particles to Continuum Models of Granular Mechanics: Quasi-static Elastoplastic Flows II
Invited Session organized by Stefan Luding and Farhang Radjai
TuM01
Room: VS208
Chair: Stefan Luding
Co-Chair: Bruno Chareyre
IS-High Performance Computing for Particle Methods: New Trends, Algorithms and Applications II
Invited Session organized by Peter Wriggers, Eugenio Oñate, Bircan Avci and Pooyan Dadvand
TuM02
Room: VS217
Chair: Pooyan Dadvand
IS-Multiscale Analysis of Multiphase Particulate Systems (T-MAPPP Symposium) I
Invited Session organized by Jin Ooi, Antonia Larese and Martin Crapper
TuM03
Room: VS218
Chair: Antonia Larese
IS-The Material Point Method and Other Meshfree and Particle Methods II
Invited Session organized by Jiun-Shyan Chen, Zhen Chen, Daniel Simkins and Xiong Zhang
TuM04
Room: VS219
Chair: Jiun-Shyan Chen
Co-Chair: Zhen Chen
IS-Non-smooth Mechanics and Granular Materials. Honoring the Memory of Jean-Jacques Moreau
Invited Session organized by Farhang Radjai and Joe Goddard
TuM05
Room: VS213
Chair: Farhang Radjai
Co-Chair: Joe Goddard
Damage, Fracture & Fatigue II TuM06
Room: VS214
Chair: Francisco Zárate
Geomechanics IV TuM07
Room: VS215
Chair: Josep Maria Carbonell
Molecular Dynamics (MD) and Discrete Element Method (DEM) III TuM08
Room: VS216
Chair: Jerzy Rojek
Mixing Processes TuM09
Room: VS206A
Chair: Ferran Arrufat
13:00 - 14:00
Lunch
14:00 - 15:30
Plenary Lecture III
TuMP
Room: Auditorium
Chair: Antonia Larese
Dennis Kochmann
Jiun-Shyan Chen
Mojtaba Ghadiri
15:30 - 16:00
Coffee break
16:00 - 18:00
TECHNICAL SESSIONS
IS-From Discrete Particles to Continuum Models of Granular Mechanics: Rapid Granular Flows I
Invited Session organized by Joe Goddard and Thomas Weinhart
TuE01
Room: VS208
Chair: Joe Goddard
Co-Chair: Thomas Weinhart
IS-MuMoLaDe (Multiscale Modelling of Landslides and Debris Flows) I
Invited Session organized by Sergio Idelsohn, Eugenio Oñate and Pablo Agustín Becker
TuE02
Room: VS217
Chair: Sergio Idelsohn
IS-Multiscale Analysis of Multiphase Particulate Systems (T-MAPPP Symposium) II
Invited Session organized by Jin Ooi, Antonia Larese and Martin Crapper
TuE03
Room: VS218
Chair: Jin Ooi
IS-Granular Plasticity
Invited Session organized by François Nicot and Felix Darve
TuE04
Room: VS219
Chair: François Nicot
Multiphase Flows I TuE05
Room: VS214
Chair: Hans Herrmann
Coupled Problems I TuE06
Room: VS215
Chair: Riccardo Rossi
Environment and Geosciences TuE07
Room: VS213
Chair: Miguel Angel Celigueta
Molecular Dynamics (MD) and Discrete Element Method (DEM) IV TuE08
Room: VS216
Chair: Manfred Bischoff
Meshless Methods I TuE09
Room: VS206A
Chair: Fernando Salazar
WEDNESDAY, SEPTEMBER 30
09:00 - 10:30
Plenary Lecture IV
WeMP
Room: Auditorium
Chair: Sergio Idelsohn
François Nicot
John Williams
Falk Wittel
10:30 - 11:00
Coffee break
11:00 - 13:00
TECHNICAL SESSIONS
IS-From Discrete Particles to Continuum Models of Granular Mechanics: Rapid Granular Flows II
Invited Session organized by Joe Goddard and Thomas Weinhart
WeM01
Room: VS208
Chair: Jin Sun
IS-MuMoLaDe (Multiscale Modelling of Landslides and Debris Flows) II
Invited Session organized by Sergio Idelsohn, Eugenio Oñate and Pablo Agustín Becker
WeM02
Room: VS217
Chair: Pablo Agustín Becker
IS-Multiscale Analysis of Multiphase Particulate Systems (T-MAPPP Symposium) III
Invited Session organized by Jin Ooi, Antonia Larese and Martin Crapper
WeM03
Room: VS218
Chair: Stefan Luding
Modelling of Granular Materials WeM04
Room: VS219
Chair: Pierre Alart
Multiphase Flows II WeM05
Room: VS214
Chair: Pavel Ryzhakov
Coupled Problems II WeM06
Room: VS215
Chair: Kazem Kamran
Molecular Dynamics (MD) and Discrete Element Method (DEM) V WeM07
Room: VS216
Chair: Joaquín Irazábal
Meshless Methods II WeM08
Room: VS206A
Chair: Enrique Ortega
13:00 - 14:00
Lunch
14:00 - 16:00
TECHNICAL SESSIONS
IS-Segregation in Granular Systems I
Invited Session organized by Anthony Thornton and Thomas Weinhart
WeA01
Room: VS208
Chair: Anthony Thornton
IS-MuMoLaDe (Multiscale Modelling of Landslides and Debris Flows) III
Invited Session organized by Sergio Idelsohn, Eugenio Oñate and Pablo Agustín Becker
WeA02
Room: VS217
Chair: Eugenio Oñate
Smoothed Particles Hydrodynamics (SPH) WeA03
Room: VS218
Chair: Fernando Salazar
IS-Particle Methods for Fluid-Structure Interactions at Different Scales I
Invited Session organized by Moubin Liu
WeA04
Room: VS219
Chair: Moubin Liu
Industrial Applications I WeA05
Room: VS213
Chair: Salvador Latorre
Multiphase Flows III WeA06
Room: VS214
Chair: Mojtaba Ghadiri
Moving Particle Simulation (MPS) WeA07
Room: VS215
Chair: Seiichi Koshizuka
Molecular Dynamics (MD) and Discrete Element Method (DEM) VI WeA08
Room: VS216
Chair: Dietrich Wolf
16:00 - 16:30
Coffee break
16:30 - 18:30
TECHNICAL SESSIONS
IS-Segregation in Granular Systems II
Invited Session organized by Anthony Thornton and Thomas Weinhart
WeE01
Room: VS208
Chair: Thomas Weinhart
IS-Multi-Scale Modelling of Reactive Particle-Based Processes
Invited Session organized by Christoph Kloss, Stefan Radl, Christoph Goniva, Thomas Hagelien and Shahriar Amini
WeE02
Room: VS217
Chair: Christoph Kloss
Co-Chair: Christoph Goniva and Stefan Radl
Parallel Computing WeE03
Room: VS218
Chair: Pooyan Dadvand
IS-Particle Methods for Fluid-Structure Interactions at Different Scales II
Invited Session organized by Moubin Liu
WeE04
Room: VS219
Chair: Guangzheng Zhou
Industrial Applications II WeE05
Room: VS213
Chair: Miquel Santasusana
Multi-scale Material Models WeE06
Room: VS214
Chair: Sergio Oller
Material Point Method (MPM) and Lattice-Boltzmann-Method (LBM) WeE07
Room: VS215
Chair: Alessandro Leonardi
Co-Chair: Pablo Agustín Becker
20:30 - 23:00
Conference Banquet


International Centre for Numerical Methods in Engineering. Barcelona, Spain.
particles_sec@cimne.upc.edu / Telf. + 34 - 93 405 46 94 - Fax. + 34 - 93 205 83 47
Copyright © 2014 CIMNE, All Rights Reserved.