Home
  About ICCB
  Topics
  Committees
  Plenary Lecturers
  List of Minisymposia
  Submission of MS Proposals
  Instructions for Authors
  Registration
  Important Dates
  Secretariat
  Location
  Social Programme NEW!
  Accommodation
      Hotels Location
  Final Programme NEW!
      Search
      All Sessions and Papers
      List of Full Papers
  PDF Programme
  Supporting Organizations
  Call for Bids 2017
  Sponsorship

Number of visits: 93191


MONDAY, SEPTEMBER 14
08:30 - 10:30
Registration
10:30 - 11:00
Opening Ceremony
MoMP
Room: Auditorium
Chair: to be confirmed
11:00 - 11:45
KEYNOTE: Sandra Shefelbine, Northeastern University, USA
"Using computation models to explore skeletal adaptation"
MoMP
Room: Auditorium
Chair: Miguel Cerrolaza
11:45 - 12:30
KEYNOTE: Christian Gasser, Royal Institute of Technology, Sweden
"The relevance of vascular biomechanics simulations in the clinical decision making process.
Case study abdominal aortic aneurysm (AAA) repair indication"
MoMP
Room: Auditorium
Chair: Sergio Oller
12:30 - 14:10
Lunch
14:10 - 14:55
KEYNOTE: Jos van Der Sloten, University of Leuven, Belgium
"Patient-specific implant design: Image information and musculosketal modeling"
MoAP
Room: Auditorium
Chair: Sandra Shefelbine
15:00 - 16:40
TECHNICAL SESSIONS
GROW1 - Modelling growth of biological tissues MoA01
Room: Auditorium
Chair: Sandra Shefelbine
Co-Chair: Diego Garzón
HEART - Advances in computational heart modelling MoA02
Room: Ágora
Chair: Mariano Vázquez
NUSIM - Numerical simulation MoA03
Room: C1
Chair: Christian Gasser
Co-Chair: Lalaonirina Rakotomanana
16:40 - 17:10
Coffee break
17:10 - 18:30
TECHNICAL SESSIONS
TISS1 - Finite element constitutive modelling of biological tissues MoE01
Room: Auditorium
Chair: Sergio Oller
Co-Chair: Ester Comellas
RETIN - Functionally imaging the retina MoE02
Room: Ágora
Chair: Shuliang Jiao
Co-Chair: Rong Wen
HUMBE - Biomechanics applied to the Human Being MoE03
Room: C1
Chair: Javier Bayod
19:00 - 20:30
Welcome reception
TUESDAY, SEPTEMBER 15
08:30 - 09:15
KEYNOTE: Aleksander Popel, Johns Hopkins University, USA
TuMP
Room: Auditorium
Chair: Nicolas Smith
09:15 - 10:00
KEYNOTE: Marie Oshima, University of Tokyo, Japan
TuMP
Room: Auditorium
Chair: Christian Gasser
10:00 - 10:30
Coffee break
10:30 - 12:30
TECHNICAL SESSIONS
IMAG1 - Biomedical imaging and visualization TuM01
Room: Auditorium
Chair: Joao Tavares
Co-Chair: Harry van Lenthe
BONE1 - Verification and validation of computational bone mechanics TuM02
Room: Ágora
Chair: Ernst Rank
Co-Chair: Michel Mesnard
PRED1 - Predictive models and tools TuM03
Room: C1
Chair: Natalia Nuño
Co-Chair: Pedro Gomis
12:30 - 14:10
Lunch
14:10 - 14:55
KEYNOTE: Nicolas Smith, King´s College London, UK
TuAP
Room: Auditorium
Chair: Nicolas Smith
15:00 - 16:40
TECHNICAL SESSIONS
COMUL - Coupling multiphysics and biophysical phenomena TuA01
Room: Auditorium
Chair: Jerome Noailly
Co-Chair: Yoann Lafon
BIODEV - Biomaterials for implants, prostheses and medical devices TuA02
Room: Ágora
Chair: Marie Oshima
HUMOV - Biomechanics of human movement TuA03
Room: C1
Chair: Josep M. Font-Llagunes
Co-Chair: Tim Weber
16:40 - 17:10
Coffee break
17:10 - 18:30
TECHNICAL SESSIONS
TISS2 - Finite element constitutive modelling of biological tissues TuE01
Room: Auditorium
Chair: Hanifeh Khayyeri
Co-Chair: Sergio Oller
BONE2 - Verification and validation of computational bone mechanics TuE02
Room: Ágora
Chair: Ernst Rank
Co-Chair: Michel Mesnard
PRED2 - Predictive models and tools TuE03
Room: C1
Chair: Natalia Nuño
Co-Chair: Pedro Gomis
WEDNESDAY, SEPTEMBER 16
08:30 - 09:15
KEYNOTE: Natalia Nuño, École de Technologie Supérieure, Canada
WeMP
Room: Auditorium
Chair: Aleksander Popel
09:15 - 10:00
KEYNOTE: Joerg Galle, Leipzig University, Germany
WeMP
Room: Auditorium
Chair: Natalia Nuño
10:00 - 10:30
Coffee break
10:30 - 12:30
TECHNICAL SESSIONS
MICRO1 - Microcirculation through numerical modelling WeM01
Room: Auditorium
Chair: Yi Sui
CARD1 - Computational cardiovascular modelling and blood flow WeM02
Room: Ágora
Chair: Eduardo Soudah
Co-Chair: Jordi Casacuberta
UNCER - Uncertainty in computational bioengineering WeM03
Room: C1
Chair: HO BA THO Marie-Christine
Co-Chair: Dao Tien Tuan
12:30 - 14:20
Lunch
14:20 - 16:40
TECHNICAL SESSIONS
MICRO2 - Microcirculation through numerical modelling WeA01
Room: Auditorium
Chair: Yi Sui
CARD2 - Computational cardiovascular modelling and blood flow WeA02
Room: Ágora
Chair: Eduardo Soudah
Co-Chair: Jordi Casacuberta
ANGIO - Integrated modelling of angiogenesis WeA03
Room: C1
Chair: Aleksander Popel
Co-Chair: Roeland Merks
16:40 - 17:10
Coffee break
17:10 - 18:30
TECHNICAL SESSIONS
GROW2 - Modelling growth of biological tissues WeE01
Room: Auditorium
Chair: Sandra Shefelbine
Co-Chair: Diego Garzón
18:30 - 19:00
Closing ceremony
20:30 - 23:00
Conference dinner


International Centre for Numerical Methods in Engineering. Barcelona, Spain.
iccb2015@cimne.upc.edu / Telf. + 34 - 93 405 46 96 - Fax. + 34 - 93 205 83 47

VAT Q-5850006-G
Copyright © 2014 CIMNE, All Rights Reserved.