Home
  Proceedings (Via Scipedia)
  Objectives
  Technical Program       Search
      All Sessions and Papers
  Programme Overview
  Chairs of the Conference
  Scientific Committee
  Plenary Lectures
  Instructions for Authors
  Important Dates
  Supporting Organizations
  Submissions of contributions
  Registration
  Secretariat
  Download Brochure




Sign Up / Log In
Number of visits: 21806


Detailed Schedule

Wednesday, September 22

08:40 - 09:00

Opening

09:00 - 09:40

Plenary Lecture

We02

Room:

Chair: Martin Fagerstrom

09:40 - 10:40

Keynote Session in memory of Cláudio Lopes

We03

Room:

Chair: Carlos Gonzalez

10:40 - 11:00

Coffee Break

11:00 - 12:40

Technical sessions
CT01 - Continuum Damage Mechanics I

We05

Room:

Chair: Xavier Martinez

CT09 - Model Identification

We06

Room:

Chair: Chiara Bisagni

CT20 - Virtual Testing I

We07

Room:

Chair: Melanie Todt

12:40 - 13:40

Lunch Break

13:40 - 15:20

Technical sessions
CT01 - Continuum Damage Mechanics II

We09

Room:

Chair: Mohsen Mirkhalaf

CT05 - Fracture Mechanics I

We10

Room:

Chair: Roberts Joffe

CT20 - Virtual Testing II

We11

Room:

Chair: Bas Tijs

15:20 - 15:40

Coffee Break

15:40 - 17:00

Technical sessions
CT13 - Optimisation

We13

Room:

Chair: Peter Middendorf

CT05 - Fracture Mechanics II

We14

Room:

Chair: Endel Iarve

CT04 - Fatigue

We15

Room:

Chair: Albert Turon

17:20 - 18:00

Keynote Session II

We16

Room:

Chair: Clara Schuecker

Thursday, September 23

09:00 - 09:40

Plenary Lecture

Th01

Room:

Chair: Leif Asp

09:40 - 10:40

Keynote Session III

Th02

Room:

Chair: Leif Asp

10:40 - 11:00

Coffee Break

11:00 - 12:40

Technical sessions
CT02 - Delamination I

Th04

Room:

Chair: Esben Lindgaard

CT10 - Multi-Scale Modelling I

Th05

Room:

Chair: Heinz Pettermann

CT08 - Micro-Mechanics I

Th06

Room:

Chair: Jan Vorel

12:40 - 13:40

Lunch Break

13:40 - 15:20

Technical sessions
CT02 - Delamination II

Th08

Room:

Chair: Demirkan Coker

CT10 - Multi-Scale Modelling II

Th09

Room:

Chair: Frederic Laurin

CT08 - Micro-Mechanics II

Th10

Room:

Chair: Yentl Swolfs

15:20 - 15:40

Coffee Break
CT10 - Multi-Scale Modelling III

Th13

Room:

Chair: Bassam El Said

CT08 - Micro-Mechanics III

Th14

Room:

Chair: Martin Fagerstrom

17:20 - 18:00

Keynote Session IV

Th15

Room:

Chair: Soraia Pimenta

Friday, September 24

09:00 - 09:40

Plenary Lecture

Fr01

Room:

Chair: Giuseppe Catalanotti

09:40 - 10:20

Plenary Lecture

Fr02

Room:

Chair: Giuseppe Catalanotti

10:20 - 10:40

Keynote Session V

Fr03

Room:

Chair: Giuseppe Catalanotti

10:40 - 11:00

Coffee Break

11:00 - 12:40

Technical sessions
Numerical Methods I

Fr05

Room:

Chair: Joris Remmers

CT10 - Multi-Scale Modelling IV

Fr06

Room:

Chair: Albertino Arteiro

CT16 - Progressive Failure Analysis

Fr07

Room:

Chair: Malin Åkermo

12:40 - 13:40

Lunch Break

13:40 - 15:20

Technical sessions
Numercial Methods II

Fr09

Room:

Chair: Frans van der Meer

CT14 - Laminated and Textile Composites

Fr10

Room:

Chair: Raimund Rolfes

15:20 - 15:40

Coffee Break

15:40 - 16:40

Technical sessions
CT19 - Structural Health Monitoring

Fr12

Room:

Chair: Robin Olsson

Characterisation

Fr13

Room:

Chair: Brian Lau Verndal Bak

CT11 - Multi-Functional Materials

Fr14

Room:

Chair: Silvestre Pinho

17:00 - 18:00

Keynote Session VI

Fr15

Room:

Chair: Stephen Hallett

18:00 - 18:10

Closing


International Centre for Numerical Methods in Engineering, Barcelona, Spain
composites_sec@cimne.upc.edu / Telf. + 34 - 93 405 46 96 - Fax. + 34 - 93 205 83 47
Copyright © 2017 CIMNE, All Rights Reserved.