Home
  Introduction
  Committees
  Plenary Lectures
  Invited Sessions
  Technical Programme
      Search
      All Sessions and Papers
  Technical Information
  Conference E-book
  Photo Gallery
  Social Programme
  Programme Overview
  Submission of Contributions
  Registration
  Registration Fees
  Instructions for Authors
  Important Dates
  Secretariat
  Location
  Accommodation
  Supporting Organizations
  DOWNLOAD POSTER
  DOWNLOAD BROCHURE

REGISTER / LOGIN



Number of visits: 41113


SUNDAY, MAY 14
17:00 - 19:30
PRE-REGISTRATION & WELCOME RECEPTION
MONDAY, MAY 15
08:00 - 09:00
REGISTRATION & WELCOME ADDRESS
09:00 - 09:45
PLENARY LECTURES I
MoMP
Room: 300
Chair: Michel Visonneau
Yes we can: stochastic simulation-based design via high-fidelity computational hydrodynamics made possible
Emilio F. Campana


09:50 - 11:10
TECHNICAL SESSIONS
IS - Numerical modeling of flexible structures in offshore environment I
Invited Session organized by Igor Tsukrov and Andrew Drach
MoM1
Room: 150
Chair: Andrew Drach
Structure and Composites MoM2
Room: BC
Chair: Julio García-Espinosa
Numerical Methods in CFD I MoM3
Room: 300
Chair: Rickard Bensow
Design and Optimization I MoM4
Room: Atlantic Club
Chair: Hermann G. Matthies
11:10 - 11:30
Coffee Break
11:30 - 12:50
TECHNICAL SESSIONS
IS - Numerical modeling of flexible structures in offshore environment II
Invited Session organized by Igor Tsukrov and Andrew Drach
MoA1
Room: 150
Chair: Andrew Drach
IS - Ship Hydrodynamics. Experiments and Simulations
Invited Session organized by Guilherme Vaz
MoA2
Room: BC
Chair: Guilherme Vaz
Numerical Methods in CFD II MoA3
Room: 300
Chair: Thierry Coupez
Design and Optimization II MoA4
Room: Atlantic Club
Chair: Thomas Rung
12:50 - 14:00
Lunch Break
14:00 - 14:45
PLENARY LECTURES II
MoAP
Room: 300
Chair: Matteo Diez
A Robust Computational Framework for Multi-Material Underwater Problems
Charbel Farhat


14:50 - 16:10
TECHNICAL SESSIONS
IS - Features of Unsteady Propeller Flows I
Invited Session organized by Moustafa Abdel-Maksoud
MoE1
Room: 150
Chair: Moustafa Abdel-Maksoud
IS - New CFD methods for marine hydrodynamics I
Invited Session organized by David Le Touzé
MoE2
Room: BC
Chair: David Le Touzé
IS - Deterministic and stochastic simulation-based design analysis and optimization in marine engineering I
Invited Session organized by Charles Hirsch and Matteo Diez
MoE3
Room: 300
Chair: Matteo Diez
Design and Optimization III MoE4
Room: Atlantic Club
Chair: Pål G. Bergan
16:10 - 16:30
Coffee Break
16:30 - 17:50
TECHNICAL SESSIONS
IS - Flow Problems and Control, Optimisation, and Uncertainty I
Invited Session organized by Hermann G. Matthies
MoN2
Room: 150
Chair: Hermann G. Matthies
IS - New CFD methods for marine hydrodynamics II
Invited Session organized by David Le Touzé
MoN2
Room: BC
Chair: David Le Touzé
Marine Renewable Energy MoN3
Room: 300
Chair: Jean-Marc Rousset
Design and Optimization IV MoN4
Room: Atlantic Club
Chair: Lars Larsson
TUESDAY, MAY 16
08:30 - 09:15
PLENARY LECTURES III
TuMP
Room: 300
Chair: Eugenio Oñate
Fast Algorithms for the Dynamic Stability Analysis introduced by Sloshing Effects in Different Ship Operations
Sergio Idelsohn


09:20 - 11:00
TECHNICAL SESSIONS
IS- Flow Problems and Control, Optimisation, and Uncertainty II
Invited Session organized by Hermann G. Matthies
TuM1
Room: 150
Chair: Hermann G. Matthies
IS - Sailing and Yacht Engineering I
Invited Session organized by Lars Larsson
TuM2
Room: BC
Chair: Lars Larsson
Ship Hydrodynamics I TuM3
Room: 300
Chair: Nikolai Kornev
Marine Renewable Energy and Experiments + Fluid-Structure Interaction TuM4
Room: Atlantic Club
Chair: Emilio F. Campana
11:00 - 11:20
Coffee Break
11:20 - 13:00
TECHNICAL SESSIONS
IS - Deterministic and stochastic simulation-based design analysis and optimization in marine engineering II
Invited Session organized by Charles Hirsch and Matteo Diez
TuA1
Room: 150
Chair: Matteo Diez
Numerical Methods in CFD III TuA2
Room: BC
Chair: Luís Eça
Ship Hydrodynamics II TuA3
Room: 300
Chair: Serge Toxopeus
Fluid-Structure Interaction I TuA4
Room: Atlantic Club
Chair: Antoine Ducoin
13:00 - 14:15
Lunch Break
14:15 - 15:45
PLENARY LECTURES IV
TuAP
Room: 300
Chair: Emilio F. Campana
Co-Chair: Thomas Rung
Free Running CFD Course Keeping and Maneuvering in Calm Water and Waves including CFD-Based System Identification
Frederick Stern


Mission-based ship design in ice - simulation approaches for ice resistance and ice loads
Sören Ehlers


15:45 - 16:05
Coffee Break
16:05 - 17:45
TECHNICAL SESSIONS
IS - Deterministic and stochastic simulation-based design analysis and optimization in marine engineering III
Invited Session organized by Charles Hirsch and Matteo Diez
TuN1
Room: 150
Chair: Matteo Diez
IS - Ship in Ice
Invited Session organized by Thomas Rung, Sören Ehlers and Thomas Rung
TuN2
Room: BC
Chair: Thomas Rung
Co-Chair: Sören Ehlers
Ship Hydrodynamics III TuN3
Room: 300
Chair: Christer Fureby
Fluid-Structure Interaction II TuN4
Room: Atlantic Club
Chair: Trond Kvamsdal
19:00 - 23:00
Conference Dinner
WEDNESDAY, MAY 17
09:50 - 10:50
TECHNICAL SESSIONS
IS - Features of Unsteady Propeller Flows II
Invited Session organized by Moustafa Abdel-Maksoud
WeM1
Room: 150
Chair: Moustafa Abdel-Maksoud
IS - Numerical and experimental developments for maritime transport safety
Invited Session organized by Jean-Marc Rousset
WeM1
Room: BC
Chair: Jean-Marc Rousset
IS - Transient and Unsteady Effects in Ship Hydrodynamic I
Invited Session organized by Rickard Bensow and Mattias Liefvendahl
WeM3
Room: 300
Chair: Rickard Bensow
Co-Chair: Mattias Liefvendahl
Offshore WeM4
Room: Atlantic Club
Chair: Francis Noblesse
10:50 - 11:10
Coffee Break
11:10 - 12:30
TECHNICAL SESSIONS
IS - Sailing and Yacht Engineering II
Invited Session organized by Lars Larsson
WeA1
Room: BC
Chair: Lars Larsson
IS - Transient and Unsteady Effects in Ship Hydrodynamic II
Invited Session organized by Rickard Bensow and Mattias Liefvendahl
WeA2
Room: 300
Chair: Rickard Bensow
Co-Chair: Mattias Liefvendahl
IS - Erosion and Cavitation
Invited Session organized by Bettar el Moctar
WeA3
Room: Atlantic Club
Chair: Moustafa Abdel-Maksoud
Numerical Methods in CFD IV WeA4
Room: 150
Chair: Trond Kvamsdal
12:30 - 13:40
Lunch Break
13:40 - 14:25
PLENARY LECTURES VI
WeAP
Room: 300
Chair: Moustafa Abdel-Maksoud
High fidelity numerical simulations of ship and sub-marine hydrodynamics
Christer Fureby


14:30 - 16:10
TECHNICAL SESSIONS
Numerical Methods in CFD V WeE1
Room: 150
Chair: Patrick Queutey
Design and Optimization V WeE2
Room: BC
Chair: Arthur Veldman
Ship Hydrodynamics IV WeE4
Room: 300
Chair: Jeroen Wackers
Fluid-Structure Interaction III WeE4
Room: Atlantic Club
Chair: Len Imas
16:10 - 16:30
Closure


International Centre for Numerical Methods in Engineering. Barcelona, Spain.
marine@cimne.upc.edu / Telf. + 34 - 93 405 46 96 - Fax. + 34 - 93 205 83 47
Copyright © 2016 CIMNE, All Rights Reserved.