Home
  Introduction
  Organizers and Committees
  Conference Topics
  Plenary Lectures
  Technical Programme NEW!
      Search
      All Sessions and Papers
  About the presentations NEW!
  Social Programme NEW!
  Important Dates
  Registration and Submissions
  Registration Fees
  Publications
  Preliminary Schedule
  Venue and Accommodation
  Programs
  Sponsors & Exhibitors
  Download Smart 2019 Flyer
  Conference Secretariat

Number of visits: 44227


Technical Programme

Monday, July 8

17:00 - 20:00

PRE-REGISTRATION

Tuesday, July 9

07:30 - 12:00

Registration

08:15 - 08:30

Opening Ceremony

08:30 - 09:15

Plenary Lecture I - Michael Kyriakopoulos

TuM03P

Room: Grand Amphi

Chair: Ayech Benjeddou

CoChair: Nazih Mechbal

09:15 - 10:00

Plenary Lecture II - Johannes Riemenschneider

TuM04P

Room: Grand Amphi

Chair: Nazih Mechbal

CoChair: Jean-François Deü

10:00 - 10:30

Coffee Break

10:30 - 12:30

Parallel sessions
MS01: Smart & Adaptive Engineering Structures I

Mini-Symposium organized by Malte von Scheven, Werner Sobek, Oliver Sawodny and Peter Eberhard

TuM06I01

Room: P4

Chair: Malte von Scheven

CoChair: Enrico Zappino

MS02: Identification, Control & Structural Health Monitoring of Civil Structures I

Mini-Symposium organized by Carlos Moutinho and Álvaro Cunha

TuM06I02

Room: P2

Chair: Carlos Moutinho

CoChair: Arnaud Deraemaeker

MS10: Vibration Mitigation through Electromechanical Couplings I

Mini-Symposium organized by Boris Lossouarn and Andrea Bergamini

TuM06I03

Room: Amphi Esquillon

Chair: Boris Lossouarn

CoChair: Andrea Bergamini

MS09: Functional Materials with Multiphysics Coupling and their Applications I

Mini-Symposium organized by Tarak Ben Zineb and Wael Zaki

TuM06I04

Room: P3

Chair: Tarak Ben Zineb

CoChair: Wael Zaki

GS07: Engineering applications

TuM06O05

Room: C4

Chair: Jan Holnicki-Szulc

CoChair: Gennady Kulikov

GS01: Smart structures

TuM06O06

Room: P1

Chair: Olivier Polit

CoChair: Gia Avalishvili

12:30 - 14:00

Lunch

14:00 - 16:00

Parallel sessions
MS01: Smart & Adaptive Engineering Structures II

Mini-Symposium organized by Malte von Scheven, Werner Sobek, Oliver Sawodny and Peter Eberhard

TuA08I01

Room: P4

Chair: Malte von Scheven

CoChair: Samah Ben Ayed

MS02: Identification, Control & Structural Health Monitoring of Civil Structures II

Mini-Symposium organized by Carlos Moutinho and Álvaro Cunha

TuA08I02

Room: P2

Chair: Carlos Moutinho

CoChair: Sami Masri

MS10: Vibration Mitigation through Electromechanical Couplings II

Mini-Symposium organized by Boris Lossouarn and Andrea Bergamini

TuA08I03

Room: Amphi Esquillon

Chair: Boris Lossouarn

CoChair: Andrea Bergamini

MS09: Functional Materials with Multiphysics Coupling and their Applications II

Mini-Symposium organized by Tarak Ben Zineb and Wael Zaki

TuA08I04

Room: P3

Chair: Tarak Ben Zineb

CoChair: Wael Zaki

MS12: Integrated Prognostic and Health Monitoring of Complex Aeronautical Structures

Mini-Symposium organized by Nazih Mechbal and Marc Rebillat

TuA08I05

Room: C4

Chair: Marc Rebillat

CoChair: Dimitrios Zarouchas

GS03/MS13: Smart systems

TuA08O06

Room: P1

Chair: Fehmi Najar

CoChair: Philippe Vidal

16:00 - 16:30

Coffee Break

16:30 - 17:15

Plenary Lecture III - Mehdi Ahmadian

TuE10P

Room: Grand Amphi

Chair: Jean-François Deü

CoChair: Ayech Benjeddou

PS01: Posters

TuE11O

Room: Hall Grand Amphi

Chair: Ayech Benjeddou

CoChair: Nazih Mechbal

19:00 - 20:00

Welcome Reception

Wednesday, July 10

08:30 - 09:15

Plenary Lecture IV - Rainer Schweppe

WeM01P

Room: Grand Amphi

Chair: Michael Kyriakopoulos

CoChair: Ayech Benjeddou

09:15 - 10:00

Plenary Lecture V - Daniel J. Inman

WeM02P

Room: Grand Amphi

Chair: Christopher S. Lynch

CoChair: Ayech Benjeddou

10:00 - 10:30

Coffee Break

10:30 - 12:30

Parallel sessions
MS02: Identification, Control & Structural Health Monitoring of Civil Structures III

Mini-Symposium organized by Carlos Moutinho and Álvaro Cunha

WeM04I01

Room: P2

Chair: Carlos Moutinho

CoChair: Fabrizio Vestroni

MS10: Vibration Mitigation through Electromechanical Couplings III

Mini-Symposium organized by Boris Lossouarn and Andrea Bergamini

WeM04I02

Room: Amphi Esquillon

Chair: Boris Lossouarn

CoChair: Andrea Bergamini

MS07: Modelling and Design of Smart Composite Structures I

Mini-Symposium organized by Aurelio Araujo and Filipa Moleiro

WeM04I03

Room: P3

Chair: Aurelio Araujo

CoChair: Roderick Melnik

MS08/15: Advances in Non-linear Modeling of Smart Materials and Structures I

Mini-Symposium organized by Alexander Humer and Michael Krommer

WeM04I04

Room: C4

Chair: Michael Krommer

CoChair: Alexander Humer

GS05: Health monitoring I

WeM04O05

Room: P4

Chair: Rolf Lammering

CoChair: Gilles Lubineau

12:30 - 14:00

Lunch

14:00 - 16:00

Parallel sessions
MS04: Health Monitoring of Advanced Composite Structures

Mini-Symposium organized by Wiesław Ostachowicz, Pawel Malinowski and Pawel Kudela

WeA06I01

Room: P2

Chair: Wiesław Ostachowicz

CoChair: Michele D‘Ottavio

MS11: Smart Design of Periodic Structures I

Mini-Symposium organized by Christophe Droz, Olivier Bareille, Wim Desmet and Elke Deckers

WeA06I02

Room: Amphi Esquillon

Chair: Christophe Droz

CoChair: Morvan Ouisse

MS07: Modelling and Design of Smart Composite Structures II

Mini-Symposium organized by Aurelio Araujo and Filipa Moleiro

WeA06I03

Room: P3

Chair: Aurelio Araujo

CoChair: Aleksandr Anoshkin

MS08/15: Advances in Non-linear Modeling of Smart Materials and Structures II

Mini-Symposium organized by Alexander Humer and Michael Krommer

WeA06I04

Room: C4

Chair: Michael Krommer

CoChair: Alexander Humer

GS05: Health monitoring II

WeA06O05

Room: P4

Chair: Christian Boller

CoChair: Walid Larbi

16:00 - 16:30

Coffee Break

16:30 - 17:15

Plenary Lecture VI - Christopher S. Lynch

WeE08P

Room: Grand Amphi

Chair: Daniel J. Inman

CoChair: Jean-François Deü

PS02: Posters

WeE09O

Room: Hall Grand Amphi

Chair: Nazih Mechbal

CoChair: Jean-François Deü

19:00 - 23:00

Conference Dinner: Cruise Dinner on the Seine River

Thursday, July 11

08:30 - 09:15

Plenary Lecture VII - Farhan Gandhi

ThM01P

Room: Amphi Esquillon

Chair: Mehdi Ahmadian

CoChair: Nazih Mechbal

09:15 - 11:15

Parallel sessions
MS03: Adaptive Mitigation of Dynamically Induced Structural Response

Mini-Symposium organized by Lukasz Jankowski, Przemyslaw Perlikowski and Jan Holnicki-Szulc

ThM02I01

Room: P4

Chair: Lukasz Jankowski

CoChair: Przemyslaw Perlikowski

MS05: Morphing Aircraft and Rotorcraft Systems

Mini-Symposium organized by Farhan Gandhi

ThM02I02

Room: P2

Chair: Farhan Gandhi

CoChair: Dimitris Saravanos

MS11: Smart Design of Periodic Structures II

Mini-Symposium organized by Christophe Droz, Olivier Bareille, Wim Desmet and Elke Deckers

ThM02I03

Room: Amphi Esquillon

Chair: Christophe Droz

CoChair: Morvan Ouisse

MS06/GS04: Spatial Control of Sound and Vibration

Mini-Symposium organized by Nazih Mechbal, Marc Rebillat, Euripedes Nobrega and Christian Bolzmacher

ThM02I04

Room: C4

Chair: Marc Rebillat

CoChair: Euripedes Nobrega

MS14: Magnetorheological Fluids, Devices, and Integrated Adaptive Systems

Mini-Symposium organized by Norman Wereley

ThM02I05

Room: P1

Chair: Norman Wereley

CoChair: Sven Klinkel

GS02: Smart materials

ThM02O06

Room: P3

Chair: Abdessattar Abdelkefi

CoChair: Olivier Thomas

11:15 - 12:00

Closing Ceremony & Good bye Aperitif

14:30 - 17:00

Free afternoon - VISIT of the Musée des Arts & Métiers (limited to 80 participants)

International Centre for Numerical Methods in Engineering Barcelona, Spain
SMART_sec@cimne.upc.edu / Telf. + 34 - 93 405 46 96 - Fax. + 34 - 93 205 83 47
Copyright © 2018 CIMNE, All Rights Reserved.