Menu

Special Sessions

Plenary and Contributed Sessions will be complemented by Special Sessions organized by recognised experts in targeted research areas. Contributions to these sessions are by invitation of the organizers.

The preliminary list of confirmed Special Sessions follows:

1 - Durability Considering Climate Change and Natural Hazards
Organized by Travis Moore (NRC, Canada) and Michael Lacasse (NRC, Canada)

2 - Approaches to Hygrothermal Simulation for Assessing Durability Related to Climate Change
Organized by Michael Lacasse (NRC, Canada) and Travis Moore (NRC, Canada)

3 - Modern Sustainable Building Materials and Technologies
Organized by Elzbieta Radziszewska-Zielina (Cracow University of Technology, Poland)

4 - Durability and Field Tests of Thermal Insulating and Innovative Constructive Solutions
Organized by Ines Flores-Colen (IST, University of Lisbon, Portugal) and Nuno Ramos (FEUP, University of Porto, Portugal)

5 - Degradation of Coating Materials and its Relation to Durability of Structures
Organized by Takafumi Noguchi (University of Tokyo, Japan) and Kei-ichi Imamoto (Tokyo University of Science, Japan)

6 - Soft Computing Tools and Sustainable Building Construction and Maintenance
Organized by Diana Car-Pušic (University of Rijeka, Croatia) and Ivan Marovic (University of Rijeka, Croatia)

7 - Life Cycle Costs in Construction Projects
Organized by Vít Hromádka (Brno University of Technology, Czech Republic) and Edyta Plebankiewicz (Cracow University of Technology, Poland)

8 - Super-insulating Materials
Organized by Umberto Berardi (Ryerson University, Canada) and Marco Perino (Politecnico of Turin, Italy)

9 - Long-Term Duration of Cool and Retroreflective Materials
Organized by Umberto Berardi (Ryerson University, Canada) and Riccardo Paolini (UNSW, Sydney)

10 - Service Life Prediction of Concrete Structures
Organized by Hans Beushausen (UCT, South-Africa)

11 - Durability and Performance of Building Envelopes
Organized by Klodian Gradeci (SINTEF Building and Infrastructure, Trondheim, Norway) and Petra Rüther (SINTEF Building and Infrastructure, Trondheim, Norway)

12 - Heritage Construction, Vulnerabilities, Risks and Service Life Prediction
Organized by Andrés J. Prieto (University of Chile, Valdivia, Chile), Ana Silva (IST, University of Lisbon, Portugal) and Pilar Ortiz (University Pablo de Olavide, Seville, Spain)

13 - Discrete Modelling of Cracking and Transport
Organized by Branko Savija (TU Delft, The Netherlands) and Erik Schlangen (TU Delft, The Netherlands)

14 - Slags in Cement-based Materials
Organized by Flora Faleschini (Universitŕ degli Studi di Padova, Italy) and Amaia Santamaria (Universidad del País Vasco, Bilbao, Spain)

15 - Biomimetic and Bioinspired Approaches for Enhanced Durability of Cementitious Materials
Organized by Wil Srubar (University of Colorado Boulder, USA ) and Zeynep Basaran Bundur (Özyegin University, Istanbul, Turkey)

16 - Remote Sensing of Building Condition
Organized by Jacek Rapinski (University of Warmia and Mazuri in Olsztyn, Poland) and Joanna Janicka (University of Warmia and Mazuri in Olsztyn, Poland)

17 - Durability of RC Structures and its Materials
Organized by Tomasz Blaszczynski (Poznan University of Technology, Poland)

18 - Environmental Factors Influence on Buildings and their Elements Durability
Organized by Tomasz Blaszczynski (Poznan University of Technology, Poland)