Home
  Objectives
  Committees
  Plenary Lectures
  Themes
  Submission of Contributions
  Registration
  Instructions for Authors
  Important Dates
  Secretariat
  Location
  Accommodation
  Technical Program NEW!
      Search
      All Sessions and Papers
  Social Programme


Number of visits: 45125


WEDNESDAY, OCTOBER 22ND
17:00 - 20:00
Icebreaking Reception & Pre Registration
WeNC
Systerobror Restaurant
THURSDAY, OCTOBER 23RD
08:00 - 12:00
Registration
ThMR
Room: Foyer of KTH Library
08:15 - 08:30
Welcome and Opening address
ThMW
Room: Hall D1
08:30 - 10:00
PLENARY LECTURES I
ThMP
Room: Hall D1
Chair: Trond Kvamsdal
Flow of Plastic - Mechanics of A Structured Fluid
Henrik K. Rasmussen

Experimental and numerical studies on impact loaded reinforced concrete structures
Arja Saarenheimo

10:00 - 10:30
Coffee Break
10:30 - 12:30
TECHNICAL SESSIONS
Fluid Mechanics I ThM01
Room: Hall D1
Chair: Sinisa Krajnovic
Solid Mechanics I ThM02
Room: Hall D3
Chair: Fredrik Larsson
Structural Mechanics ThM03
Room: Hall D2
Chair: Reijo Kouhia
12:30 - 13:30
Lunch Break
13:45 - 15:45
TECHNICAL SESSIONS
Fluid Mechanics II ThA01
Room: Hall D1
Chair: Alexander Mayer
Solid Mechanics 2 ThA02
Room: Hall D3
Chair: Solveig Melin
Structural Mechanics and Applications THA03
Room: Hall D2
Chair: Antti Niemi
15:45 - 16:15
Coffee Break
16:15 - 18:15
TECHNICAL SESSIONS
Fluid and Solid Mechanics ThE02
Room: Hall D1
Chair: Carl Dahlberg
Solid Mechanics 3 ThE03
Room: Hall D3
Chair: Michael Miles
FEM techniques ThE03
Room: Hall D2
Chair: Göran Sandberg
19:30 - 23:00
Seminar Banquet Dinner
ThNC
Myntkrogen Restaurant
FRIDAY, OCTOBER 24TH
08:30 - 10:00
PLENARY LECTURES II
FrMP
Room: Hall D1
Chair: Kenneth Runesson
Computational Aeroacoustics of Low Mach Number Ducted Flows
Gunilla Efraimsson

Computational models of electro-mechanical interactions in the heart
Joakim Sundnes

10:30 - 11:00
Coffee Break
10:30 - 12:30
TECHNICAL SESSIONS
Fluid and Biomechanics FrM01
Room: Hall D1
Chair: Andrei Smirnov
Solid Mechanics 4 FrM02
Room: Hall D3
Chair: Pär Olsson
Numerical Methods 1 FrM03
Room: Hall K1
Chair: Joakim Sundnes
12:30 - 13:30
Lunch Break
13:45 - 15:45
TECHNICAL SESSIONS
Biomechanics FrA01
Room: Hall D1
Chair: Svetlana Bauer
Solid Mechanics 5 FrA02
Room: Hall D3
Chair: Gunnar Tibert
Numerical Methods 2 FrA03
Room: Hall K1
Chair: Anders Eriksson
15:45 - 16:00
Closing Remarks
FrN
Room: Hall D1


International Centre for Numerical Methods in Engineering. Barcelona, Spain.
nscm-27@cimne.upc.edu / Telf. + 34 - 93 405 46 96 / 97 -- Fax. + 34 - 93 205 83 47
Copyright © 2014 CIMNE, All Rights Reserved.