Home
  Presentation
  Organizers and Committees
  Plenary Lecturers
  Invited Sessions
  Technical Programme
      Search
      All Sessions and Papers
  Preliminary Schedule
  Transportation NEW!
  Springer Nature Applied Sciences (SNAS)
  Poster Session NEW!
  Presentations
  Social Programme
  Submission of Contributions
  Registration
  Registration Fees
  Important Dates
  Location & how to get to
  Accommodation & Venue
  Supporting Organizations
  Secretariat


Number of visits: 19614


Programme Overview

Sunday, May 26

17:00 - 20:30

Registry

Monday, May 27

08:45 - 11:45

Registry

11:45 - 12:15

Opening Ceremony

12:15 - 13:00

Plenary Lecture I - Antonio Huerta

MoN03P

Room: Sala Acantilado 1

Chair: Juan José Ródenas

13:00 - 14:30

Lunch

14:30 - 16:15

Technical sessions
IS - Industrial challenges: Machine Learning, Large Scale Problems, Nonlinear Behaviors I

Invited Session organized by Fabien Casenave, Nissrine Akkari and David Ryckelynck

MoA05I01

Room: Sala Acantilado 1

Chair: David Ryckelynck

IS - Advanced Computational Tools for Data Assimilation and Inverse Analysis

Invited Session organized by Ludovic Chamoin

MoA05I02

Room: Sala Acantilado 2

Chair: Ludovic Chamoin

IS - Advanced methods and applications in mesh adaptation I

Invited Session organized by Suzanne Shontz and Thomas Toulorge

MoA05I03

Room: Sala Acantilado 3

Chair: Thomas Toulorge

16:15 - 16:45

Coffee

16:45 - 18:15

Technical sessions
IS - Industrial challenges: Machine Learning, Large Scale Problems, Nonlinear Behaviors II

Invited Session organized by Fabien Casenave, Nissrine Akkari and David Ryckelynck

MoE07I01

Room: Sala Acantilado 1

Chair: Nissrine Akkari

IS - Applications of Goal Oriented Error Estimation and Adaptivity I

Invited Session organized by Serge Prudhomme

MoE07I02

Room: Sala Acantilado 2

Chair: Serge Prudhomme

IS - Advanced methods and applications in mesh adaptation II

Invited Session organized by Suzanne Shontz and Thomas Toulorge

MoE07I03

Room: Sala Acantilado 3

Chair: Suzanne Shontz

18:30 - 19:15

Plenary Lecture II - Victor Calo

MoE08P

Room: Sala Acantilado 1

Chair: Pedro Díez

20:00 - 21:30

Welcome Cocktail

Tuesday, May 28

08:30 - 09:15

Plenary Lecture III - K. Veroy-Grepl

TuM01P

Room: Sala Acantilado 1

Chair: Simona Perotto

09:30 - 11:00

Technical sessions
IS - Industrial challenges: Machine Learning, Large Scale Problems, Nonlinear Behaviors III

Invited Session organized by Fabien Casenave, Nissrine Akkari and David Ryckelynck

TuM02I01

Room: Sala Acantilado 1

Chair: Fabien Casenave

IS - Applications of Goal Oriented Error Estimation and Adaptivity II

Invited Session organized by Serge Prudhomme

TuM02I02

Room: Sala Acantilado 2

Chair: Serge Prudhomme

IS - Advanced methods and applications in mesh adaptation III

Invited Session organized by Suzanne Shontz and Thomas Toulorge

TuM02I03

Room: Sala Acantilado 3

Chair: Suzanne Shontz

11:00 - 11:30

Coffee

11:30 - 13:00

Technical sessions
IS - Model Order Reduction and applications to industrial problems I

Invited Session organized by Luca Borchini, Vasileios Tsiolakis and Ramiro Mena

TuM04I01

Room: Sala Acantilado 1

Chair: Luca Borchini

CoChair: Rubén Ibáñez Pinillo

IS - Applications of Goal Oriented Error Estimation and Adaptivity III

Invited Session organized by Serge Prudhomme

TuM04I02

Room: Sala Acantilado 2

Chair: Serge Prudhomme

Error Estimation

TuM04O03

Room: Sala Acantilado 3

Chair: Pedro Díez

13:00 - 14:30

Lunch

14:30 - 16:15

Technical sessions
IS - Model Order Reduction and applications to industrial problems II

Invited Session organized by Luca Borchini, Vasileios Tsiolakis and Ramiro Mena

TuA06I01

Room: Sala Acantilado 1

Chair: Giacomo Quaranta

Co-Chair 2: Simona Vermiglio

IS - Advances in optimization problems based on error estimators and mesh adaptation I

Invited Session organized by Simona Perotto and Matteo Giacomini

TuA06I02

Room: Sala Acantilado 2

Chair: Matteo Giacomini

Advanced Modeling techiques

TuA06O03

Room: Sala Acantilado 3

Chair: Juan José Ródenas

16:15 - 17:15

Coffee + Poster Session

17:45 - 23:00

Tourist Visit to Elche and Banquet

Wednesday, May 29

09:30 - 11:15

Technical sessions
IS - Model Order Reduction and applications to industrial problems III

Invited Session organized by Luca Borchini, Vasileios Tsiolakis and Ramiro Mena

WeM01I01

Room: Sala Acantilado 1

Chair: Guillem Barroso

CoChair: Ramiro Mena

Co-Chair 2: Vasileios Tsiolakis

IS - Advances in optimization problems based on error estimators and mesh adaptation II

Invited Session organized by Simona Perotto and Matteo Giacomini

WeM01I02

Room: Sala Acantilado 2

Chair: Simona Perotto

Optimization tools

WeM01O03

Room: Sala Acantilado 3

Chair: Enrique Nadal

11:15 - 11:45

Coffee

11:45 - 12:30

Plenary Lecture IV - Fredrik Larsson

WeM03P

Room: Sala Acantilado 1

Chair: Enrique Nadal

12:30 - 13:00

Closing Ceremony

International Centre for Numerical Methods in Engineering Barcelona, Spain
admos@cimne.upc.edu / Telf. + 34 - 93 405 46 96 - Fax. + 34 - 93 205 83 47
Copyright © 2018 CIMNE, All Rights Reserved.