Home
  About COMPLAS
  Committees
  Plenary Lectures
  Plenary Lectures Videos NEW!
  Invited Sessions
  Submission of
Contributions

  Registration
  Registration Fees
  Instructions for Authors
  Important Dates
  Secretariat
  Location & Accommodation
  Social Programme
  Technical Programme
      Search
      All Sessions and Papers
  Photo Gallery NEW!
  COMPLAS 2015
Proceedings NEW!

  Supporting Organizations
 
  Download Brochure
  Download Poster

Number of visits: 77685


TUESDAY, SEPTEMBER 1
11:00 - 14:00
REGISTRATION
14:00 - 16:30
OPENING CEREMONY AND PLENARY LECTURE I
TuMP
Room: Auditorium
Thomas J.R. Hughes
Stefanie Reese
Javier Oliver
Dennis Kochmann
16:30 - 17:00
COFFEE-BREAK
17:00 - 19:00
TECHNICAL SESSIONS
IS-COMPUTATIONAL CHALLENGES IN MODELLING QUASI-BRITTLE MATERIALS
Invited Session organized by Anthony Jefferson and Iulia Mihai
TuE01
Room: VS208
Chair: Anthony Jefferson
CoChair: Iulia Mihai
IS-MODELING OF STRUCTURAL IMPACT AND CRASHWORTHINESS I
Invited Session organized by Hakim Naceur, Daniel Coutellier and Azim Eskandarian
TuE02
Room: VS217
Chair: Hakim Naceur
IS-COMPUTATIONAL MODELING OF MATERIAL FORMING PROCESSES
Invited Session organized by Jean-Philippe Ponthot and Carlos Agelet de Saracibar
TuE03
Room: VS218
Chair: Jean-Philippe Ponthot
CoChair: Carlos Agelet de Saracibar
IS-MULTISCALE MODELING OF CONCRETE AND CONCRETE STRUCTURES
Invited Session organized by Herbert Mang and Yong Yuan
TuE04
Room: VS219
Chair: Herbert Mang
IS-BIOMECHANICS AND COMPUTATIONAL MODELING OF LIVING TISSUE
Invited Session organized by Gerhard A. Holzapfel and Daniel Balzani
TuE05
Room: VS213
Chair: Gerhard A. Holzapfel
CoChair: Daniel Balzani
ADVANCED MATERIAL MODELS I TuE06
Room: VS214
Chair: Djordje Peric
COMPOSITES TuE07
Room: VS215
Chair: Xavier Martinez
ENVIRONMENT AND GEOSCIENCES TuE08
Room: VS216
Chair: Antonio Gens
19:00 - 20:30
Welcome Reception
WEDNESDAY, SEPTEMBER 2
09:00 - 10:30
PLENARY LECTURES II
WeMP
Room: Auditorium
Jörg Schröder
Francisco Chinesta
Wing Kam Liu
10:30 - 11:00
COFFEE-BREAK
11:00 - 13:00
TECHNICAL SESSIONS
IS-PLASTICITY AND DUCTILE FRACTURE PREDICTION AT MULTIPLE SCALES
Invited Session organized by Francisco Andrade Pires, Pierre-Olivier Bouchard, José César de Sá and Ron H. J. Peerling
WeM01
Room: VS208
Chair: Francisco Andrade Pires
IS-MODELING OF STRUCTURAL IMPACT AND CRASHWORTHINESS II
Invited Session organized by Hakim Naceur, Daniel Coutellier and Azim Eskandarian
WeM02
Room: VS217
Chair: Daniel Coutellier
IS-COMPUTATIONAL GEOMECHANICS
Invited Session organized by Manuel Pastor and Bernhard Schrefler
WeM03
Room: VS218
Chair: Manuel Pastor
IS-COMPUTATIONAL STRATEGIES FOR METAL CUTTING & FORMING OPERATIONS
Invited Session organized by Miguel Vaz Júnior
WeM04
Room: VS219
Chair: Miguel Vaz Júnior
IS-NUMERICAL MODELLING OF CONCRETE STRUCTURES
Invited Session organized by Pavao Marovic, Guenther Meschke and Mirela Galic
WeM05
Room: VS213
Chair: Guenther Meschke
CoChair: Pavao Marovic
ADVANCED MATERIAL MODELS II WeM06
Room: VS214
Chair: Pilar Ariza
DAMAGE, FRACTURE AND FATIGUE I WeM07
Room: VS215
Chair: Olivier Allix
CONTACT PROBLEMS WeM08
Room: VS216
Chair: Peter Wriggers
INDUSTRIAL APPLICATIONS WeM09
Room: VS206A
Chair: Masayoshi Akiyama
13:00 - 14:00
LUNCH
14:00 - 16:00
PLENARY LECTURES III
WeAP
Room: Auditorium
Antoinette Maniatty
Antonio Gens
Peter Wriggers
Kenjiro Terada
16:00 - 16:30
COFFEE-BREAK
16:30 - 18:30
TECHNICAL SESSIONS
IS-EVOLVING MICROSTRUCTURES IN SOLIDS
Invited Session organized by Laurent Stainier and Joern Mosler
WeE01
Room: VS208
Chair: Laurent Stainier
CoChair: Joern Mosler
IS-INELASTIC RESPONSE OF HETEROGENEOUS MEDIA
Invited Session organized by Hermann Matthies and Adnan Ibrahimbegovic
WeE02
Room: VS217
Chair: Hermann Matthies
CoChair: Adnan Ibrahimbegovic
IS-ISOGEOMETRIC ANALYSIS IN NONLINEAR SOLID MECHANICS
Invited Session organized by Robertt Valente, Laura De Lorenzis and Alessandro Reali
WeE03
Room: VS218
Chair: Thomas J.R. Hughes
INDUSTRIAL FORMING PROCESSES I WeE04
Room: VS219
Chair: Stefanie Reese
MULTI-SCALE MATERIAL PROBLEMS I WeE05
Room: VS213
Chair: Eduardo de Souza Neto
ADVANCED MATERIAL MODELS III WeE06
Room: VS214
Chair: Guenther Meschke
DAMAGE, FRACTURE AND FATIGUE II WeE07
Room: VS215
Chair: Sergio Oller
INNOVATIVE COMPUTATIONAL METHODS I WeE08
Room: VS216
Chair: Jörg Schröder
BIOMECHANICS AND BIO-MEDICINE WeE09
Room: VS206A
Chair: Wing Kam Liu
THURSDAY, SEPTEMBER 3
09:00 - 10:30
PLENARY LECTURES IV
ThMP
Room: Auditorium
Michael Ortiz
Olivier Allix
Eduardo de Souza Neto
10:30 - 11:00
COFFEE-BREAK
11:00 - 13:00
TECHNICAL SESSIONS
IS-APPLICATIONS OF COMPUTATIONAL METHODS TO PRODUCT AND PROCESS DESIGN FOR INDUSTRY I
Invited Session organized by Takashi Kuboki and Takashi Iizuka
ThM01
Room: VS208
Chair: Takashi Iizuka
IS-REDUCED AND ADVANCED MODELING OF MATERIALS, PROCESSES AND STRUCTURES
Invited Session organized by Francisco Chinesta, Elias Cueto, Antonio Huerta and Pierre Ladevèze
ThM02
Room: VS217
Chair: Elias Cueto
CoChair: Francisco Chinesta
INDUSTRIAL FORMING PROCESSES II ThM04
Room: VS219
Chair: Antonia Larese
MULTI-SCALE MATERIAL PROBLEMS II ThM05
Room: VS213
Chair: Dennis Kochmann
PARALLEL COMPUTING TECHNIQUES ThM06
Room: VS214
Chair: Miguel Ángel Celigueta
DAMAGE, FRACTURE AND FATIGUE III ThM07
Room: VS215
Chair: Stanislaw Stupkiewicz
INNOVATIVE COMPUTATIONAL METHODS II ThM08
Room: VS216
Chair: Djordje Peric
13:00 - 14:00
LUNCH
14:00 - 16:00
PLENARY LECTURES V
ThAP
Room: Auditorium
Alan Needleman
Christian Miehe
Zhuo Zhuang
Pieter Coulier
16:00 - 16:30
COFFEE-BREAK
16:30 - 18:30
TECHNICAL SESSIONS
IS-APPLICATIONS OF COMPUTATIONAL METHODS TO PRODUCT AND PROCESS DESIGN FOR INDUSTRY II
Invited Session organized by Takashi Kuboki and Takashi Iizuka
ThE01
Room: VS208
Chair: Takashi Kuboki
IS-MODELING OF PLASTICITY AND DAMAGE UNDER CYCLIC LOADING
Invited Session organized by Francisco Andrade Pires, Renato Natal Jorge and Abílio de Jesús
ThE02
Room: VS217
Chair: Francisco Andrade Pires
IS-NON-LOCAL AND STRAIN GRADIENT PLASTICITY
Invited Session organized by Rashid Abu Al-Rub
ThE03
Room: VS218
Chair: Eduardo de Souza Neto
INDUSTRIAL FORMING PROCESSES III ThE04
Room: VS219
Chair: Antoinette Maniatty
MULTI-SCALE MATERIAL PROBLEMS III ThE05
Room: VS213
Chair: Kenjiro Terada
NON LINEAR ANALISIS OF CONCRETE, MASONRY AND GEOMATERIALS ThE06
Room: VS214
Chair: Lorenzo Benedetti
NANO-MECHANICS ThE07
Room: VS215
Chair: Zhuo Zhuang
INNOVATIVE COMPUTATIONAL METHODS III ThE08
Room: VS216
Chair: Pieter Coulier
20:00 - 23:00
Conference Banquet


International Centre for Numerical Methods in Engineering. Barcelona, Spain.
complas@cimne.upc.edu / Telf. + 34 - 93 405 46 94 - Fax. + 34 - 93 205 83 47
Copyright © 2013 CIMNE, All Rights Reserved.