Home
  Introduction
  Committees
  Submission of Contributions
  Registration
  Registration Fees
  Instructions for Authors
  Special Issue of CMAME NEW!
  Important Dates
  Post-Conference Tour
  Secretariat
  Location and Accommodation
  Technical Program
      Search
      All Sessions and Papers
  DOWNLOAD BROCHURE
  DOWNLOAD POSTER

Number of visits: 65675


SUNDAY, MAY 31
17:30 - 20:00
PRE REGISTRATION
SuM
Room: A
MONDAY, JUNE 1ST
08:00 - 13:00
REGISTRATION
MoM
Room: A
08:30 - 08:40
Welcome and Opening Address
MoMR
Room: A
08:40 - 10:20
TECHNICAL SESSIONS
Session 1A - Recent Developments MoM1
Room: A
Chair: Trond Kvamsdal
CoChair: Tor Dokken and
Kjell Magne Mathisen
10:20 - 10:50
Coffee Break
10:50 - 12:30
TECHNICAL SESSIONS
Session 2A - Spline Spaces MoN1
Room: A
Chair: Trond Kvamsdal
CoChair: Tor Dokken and
Kjell Magne Mathisen
12:30 - 14:00
Lunch Break I
14:00 - 15:40
TECHNICAL SESSIONS
Session 3A - Structure Preserving Methods MoA1
Room: A
Chair: Giancarlo Sangalli
Session 3B - IGA Software Tools MoA2
Room: B
Chair: Ming-Chen Hsu
15:40 - 16:10
Coffee Break
16:10 - 17:50
TECHNICAL SESSIONS
Session 4A - Immersed Boundary Methods MoE1
Room: A
Chair: John Evans
Session 4B - Rods and Beams MoE2
Room: B
Chair: Josef Kiendl
18:00 - 21:00
Welcome Reception
TUESDAY, JUNE 2ND
08:40 - 10:20
TECHNICAL SESSIONS
Session 5A - Error Estimation and Adaptivity TuM1
Room: A
Chair: Harald van Brummelen
Session 5B - IGA Methods for Biomechanics and Porous Media TuM2
Room: B
Chair: Simone Morganti
10:20 - 10:50
Coffee Break
10:50 - 12:30
TECHNICAL SESSIONS
Session 6A - Approximation Properties of Splines TuN1
Room: A
Chair: Tom Lyche
Session 6B - Plates TuN2
Room: B
Chair: Yuri Bazilevs
12:30 - 14:00
Lunch Break II
14:00 - 15:40
TECHNICAL SESSIONS
Session 7A - IGA and Phase Field Modeling TuA1
Room: A
Chair: Thomas J. R. Hughes
Session 7B - Shells TuA2
Room: B
Chair: Ferdinando Auricchio
15:40 - 16:10
Coffee Break
16:10 - 17:50
TECHNICAL SESSIONS
Session 8A - Geometrical Modeling for IGA TuE1
Room: A
Chair: Michael Scott
Session 8B - Acoustic Problems TuE2
Room: B
Chair: Jens Gravesen
19:30 - 22:00
Conference Dinner
WEDNESDAY JUNE 3RD
08:40 - 10:20
TECHNICAL SESSIONS
Session 9A - Numerical Linear Algebra WeM1
Room: A
Chair: Victor Calo
Session 9B - Solid Mechanics WeM2
Room: B
Chair: Clemens Verhoosel
10:20 - 10:50
Coffee Break
10:50 - 12:30
TECHNICAL SESSIONS
Session 10A - Optimization WeN1
Room: A
Chair: Kai-Uwe Bletzinger
Session 10B - Multiscale and Contact Problems WeN2
Room: B
Chair: Hector Gomez
12:30 - 14:00
Lunch Break
14:00 - 15:40
TECHNICAL SESSIONS
Session 11A - Adaptive Methods WeA1
Room: A
Chair: Kjetil Andre Johannessen
Session 11B - Fluid-Structure Interaction WeA2
Room: B
Chair: Fehmi Cirak
15:40 - 16:10
Coffee Break
16:10 - 17:50
TECHNICAL SESSIONS
Session 12A - Collocation WeE1
Room: A
Chair: Alessandro Reali
Session 12B - Flow Problems and Local Refinable Splines WeE2
Room: B
Chair: Carla Manni
17:50 - 18:00
CLOSURE


International Centre for Numerical Methods in Engineering. Barcelona, Spain.
IGA@cimne.upc.edu / Telf. + 34 - 93 405 46 96 - Fax. + 34 - 93 205 83 47
VAT/CIF: Q-5850006-G Copyright © 2014 CIMNE, All Rights Reserved.