Home
  Presentation
  Organizers
  Supporting Organizations
  Conference Topics
  Plenary Lectures
  Technical Programme
      Search
      All Sessions and Papers
  Social Programme NEW!
  Sandia Fracture Challenge (SFC) Special Session
  Invited Minisymposia
  Fracture Benchmark
  Instructions for Authors
  Conference Venue
  How to get there
  Registration
  Registration Fees
  Accommodation
  Conference Schedule
  Important Dates
  Secretariat
  DOWNLOAD POSTER
  DOWNLOAD LEAFLET

Number of visits: 47940


Technical Programme

Tuesday, June 11

18:00 - 20:00

Pre-registration

Wednesday, June 12

08:30 - 09:30

Registration and coffee

09:30 - 10:00

Opening ceremony

10:00 - 10:45

Plenary I - Prof. Amine Benzerga

WeM03P

Room: Maschinenhalle

Chair: Anna Pandolfi

10:45 - 12:45

Technical sessions
IS - Regularized failure models I - Integral nonlocal approaches

Invited Session organized by Milan Jirásek, Nicolas Moës and Corrado Maurini

WeM04I01

Room: Maschinenhalle

Chair: Milan Jirásek

IS - Ductile fracture I

Invited Session organized by Pierre-Olivier Bouchard, Jose Cesar de Sa and Ron Peerlings

WeM04I02

Room: Nîmes 1

Chair: Pierre-Olivier Bouchard

IS - Quasi-brittle cracking, coupled processes and hydraulic fractures I

Invited Session organized by Gilles Pijaudier-Cabot and Ignacio Carol

WeM04I03

Room: Nîmes 2

Chair: Ignacio Carol

IS - Theory of fracture, crack propagation criteria and crack tracking algorithms I

Invited Session organized by Anna Pandolfi and Michael Ortiz

WeM04I04

Room: Omaha

Chair: Anna Pandolfi

IS - Sandia Fracture Challenge (SFC) Special Session

Invited Session organized by Brad Boyce and Krishanswamy Ravi-Chandar

WeM04I05

Room: Kasan

Chair: Brad Boyce

Co-Chair: Krishanswamy Ravi-Chandar

Microstructural aspects of fracture I

WeM04O06

Room: Bath

Chair: Stefanie Reese

12:45 - 14:00

Lunch

14:00 - 16:00

Technical sessions
IS - Regularized failure models II - Phase-field models – numerics

Invited Session organized by Milan Jirásek, Nicolas Moës and Corrado Maurini

WeA06I01

Room: Maschinenhalle

Chair: Nicolas Moës

IS - Ductile fracture II

Invited Session organized by Pierre-Olivier Bouchard, Jose Cesar de Sa and Ron Peerlings

WeA06I02

Room: Nîmes 1

Chair: Ron Peerlings

IS - Quasi-brittle cracking, coupled processes and hydraulic fractures II

Invited Session organized by Gilles Pijaudier-Cabot and Ignacio Carol

WeA06I03

Room: Nîmes 2

Chair: Ignacio Carol

IS - Theory of fracture, crack propagation criteria and crack tracking algorithms II

Invited Session organized by Anna Pandolfi and Michael Ortiz

WeA06I04

Room: Omaha

Chair: Anna Pandolfi

IS - Fracture benchmark

Invited Session organized by Martin Poncelet and Julien Réthoré

WeA06I05

Room: Kasan

Chair: Martin Poncelet

Co-Chair: Julien Réthoré

Microstructural aspects of fracture II

WeA06O06

Room: Bath

Chair: Elio Sacco

16:00 - 16:30

Coffee Break

16:30 - 18:30

Technical sessions
IS - Regularized failure models III - Phase-field models – shells and anisotropy

Invited Session organized by Milan Jirásek, Nicolas Moës and Corrado Maurini

WeE08I01

Room: Maschinenhalle

Chair: Blaise Bourdin

IS - Ductile fracture III

Invited Session organized by Pierre-Olivier Bouchard, Jose Cesar de Sa and Ron Peerlings

WeE08I02

Room: Nîmes 1

Chair: Jose Cesar de Sa

IS - Quasi-brittle cracking, coupled processes and hydraulic fractures III

Invited Session organized by Gilles Pijaudier-Cabot and Ignacio Carol

WeE08I03

Room: Nîmes 2

Chair: Ignacio Carol

IS - Theory of fracture, crack propagation criteria and crack tracking algorithms III

Invited Session organized by Anna Pandolfi and Michael Ortiz

WeE08I04

Room: Omaha

Chair: Anna Pandolfi

IS - Fracture of biological tissues: observations, mechanisms and concepts

Invited Session organized by T.Christian Gasser and Hanna Isaksson

WeE08I05

Room: Kasan

Chair: T.Christian Gasser

Co-Chair: Hanna Isaksson

Dialogue between modeling and experiments

WeE08O06

Room: Bath

Chair: Martin Bäker

18:30 - 19:30

Welcome Reception

Thursday, June 13

08:45 - 09:30

Plenary II - Prof. Xavier Oliver

ThM01P

Room: Maschinenhalle

Chair: Milan Jirásek

09:30 - 10:15

Plenary III - Prof. Peter Wriggers

ThM02P

Room: Maschinenhalle

Chair: Nicolas Moës

10:15 - 10:45

Coffee Break

10:45 - 12:45

Technical sessions
IS - Regularized failure models IV - Phase-field approach as a tool

Invited Session organized by Milan Jirásek, Nicolas Moës and Corrado Maurini

ThM04I01

Room: Maschinenhalle

Chair: Corrado Maurini

IS - Ductile fracture IV

Invited Session organized by Pierre-Olivier Bouchard, Jose Cesar de Sa and Pierre-Olivier Bouchard

ThM04I02

Room: Nîmes 1

Chair: Ron Peerlings

Co-Chair: Pierre-Olivier Bouchard

IS - Discrete models for material failure

Invited Session organized by Ferenc Kun and Falk Wittel

ThM04I03

Room: Nîmes 2

Chair: Ferenc Kun

Co-Chair: Falk Wittel

IS - Dynamic fracture, fragmentation and impact I

Invited Session organized by Josko Ozbolt

ThM04I04

Room: Omaha

Chair: Serena Gambarelli

IS - Cyclic damage processes in high-performance concrete in experimental-virtual-lab (DFG Priority Program 2020) I

Invited Session organized by Stefan Loehnert, Michael Kaliske and Steffen Anders

ThM04I05

Room: Kasan

Chair: Michael Kaliske

Co-Chair: Stefan Loehnert

IS - Statistical aspects of fracture

Invited Session organized by Laurent Ponson and Daniel Bonamy

ThM04I06

Room: Bath

Chair: Laurent Ponson

Co-Chair: Daniel Bonamy

12:45 - 14:00

Lunch

14:00 - 16:00

Technical sessions
IS - Regularized failure models V - Heterogeneous materials

Invited Session organized by Milan Jirásek, Nicolas Moës and Corrado Maurini

ThA06I01

Room: Maschinenhalle

Chair: Oscar Lopez-Pamies

IS - Multi-scale analysis I

Invited Session organized by Marc Geers, Xavier Oliver, Stefan Loehnert and Alfredo Huespe

ThA06I02

Room: Nîmes 1

Chair: Stefan Loehnert

Co-Chair: Xavier Oliver

IS - Fracture and damage of composites and laminates I - Delamination issues

Invited Session organized by Stephen Hallett, Joris Remmers and Olivier Allix

ThA06I03

Room: Nîmes 2

Chair: Joris Remmers

IS - Dynamic fracture, fragmentation and impact II

Invited Session organized by Josko Ozbolt

ThA06I04

Room: Omaha

Chair: Serena Gambarelli

IS - Cyclic damage processes in high-performance concrete in experimental-virtual-lab (DFG Priority Program 2020) II

Invited Session organized by Stefan Loehnert, Michael Kaliske and Steffen Anders

ThA06I05

Room: Kasan

Chair: Stefan Loehnert

Co-Chair: Michael Kaliske

IS - Enriched finite-element formulations for fracture I

Invited Session organized by Jorge Alfaiate and Bert Sluys

ThA06I06

Room: Bath

Chair: Jorge Alfaiate

16:00 - 16:30

Coffee Break

16:30 - 18:30

Technical sessions
IS - Regularized failure models VI - Thick level set approach

Invited Session organized by Milan Jirásek, Nicolas Moës and Corrado Maurini

ThE08I01

Room: Maschinenhalle

Chair: Milan Jirásek

IS - Multi-scale analysis II

Invited Session organized by Marc Geers, Xavier Oliver, Stefan Loehnert and Alfredo Huespe

ThE08I02

Room: Nîmes 1

Chair: Xavier Oliver

Co-Chair: Stefan Loehnert

IS - Fracture and damage of composites and laminates II - Manufacturing and multiphysic issues

Invited Session organized by Stephen Hallett, Joris Remmers and Olivier Allix

ThE08I03

Room: Nîmes 2

Chair: Olivier Allix

IS - Quasi-brittle cracking, coupled processes and hydraulic fractures IV

Invited Session organized by Gilles Pijaudier-Cabot and Ignacio Carol

ThE08I04

Room: Omaha

Chair: Vladislav Mantic

IS - Enriched finite-element formulations for fracture II

Invited Session organized by Jorge Alfaiate and Bert Sluys

ThE08I05

Room: Kasan

Chair: Bert Sluys

Fatigue I

ThE08O06

Room: Bath

Chair: Marreddy Ambati

19:30 - 23:00

Conference Dinner

Friday, June 14

08:45 - 09:30

Plenary IV - Stephen Hallett

FrM01P

Room: Maschinenhalle

Chair: Olivier Allix

09:30 - 10:15

Plenary V - Prof. Stefanie Reese

FrM02P

Room: Maschinenhalle

Chair: Laura De Lorenzis

10:15 - 10:30

Announcement of next CFRAC

10:30 - 11:00

Coffee Break

11:00 - 13:00

Technical sessions
IS - Regularized failure models VII - Gradient and micromorphic approaches

Invited Session organized by Milan Jirásek, Nicolas Moës and Corrado Maurini

FrM05I01

Room: Maschinenhalle

Chair: Nicolas Moës

IS - Multi-scale analysis III

Invited Session organized by Marc Geers, Xavier Oliver, Stefan Loehnert and Alfredo Huespe

FrM05I02

Room: Nîmes 1

Chair: Stefan Loehnert

IS - Fracture and damage of composites and laminates III - Damage and Failure of composites

Invited Session organized by Stephen Hallett, Joris Remmers and Olivier Allix

FrM05I03

Room: Nîmes 2

Chair: Stephen Hallett

IS - Dynamic fracture, fragmentation and impact III

Invited Session organized by Josko Ozbolt

FrM05I04

Room: Omaha

Chair: Dominique Leguillon

Fatigue II

FrM05O05

Room: Bath

Chair: Pietro Carrara

13:00 - 14:30

Lunch and Farewell

International Centre for Numerical Methods in Engineering Barcelona, Spain
CFRAC2019_sec@cimne.upc.edu / Telf. + 34 - 93 405 46 96 - Fax. + 34 - 93 205 83 47
Copyright © 2018 CIMNE, All Rights Reserved.