Home
  About SMART 2017
  Organizers and Committees
  Conference Topics
  Plenary Lectures
  Special Sessions & Minisymposia
  Program Overview NEW!
  Technical Program NEW!
      Search
      All Sessions and Papers
  Technical Visits
  Instructions for Presentations NEW!
  Important Dates NEW!
  Registration
  Registration Fees
  Submission of Contributions
  Instructions for Authors NEW!
  Location and Accommodation
  Pre and Post-Conference Excursions NEW!
  Technical & Administrative
Management
  Ebook NEW!
  Sponsors & Exhibition
  DOWNLOAD LEAFLET

REGISTER / LOGIN

Number of visits: 40898


Monday, June 05

16:00 - 18:30

Registration

18:30 - 20:30

Opening reception (Tapas & Drinks)

Tuesday, June 06

08:30 - 08:40

Welcome and Opening Ceremony

08:40 - 09:10

Lectures

08:40 - 09:10

Plenary Lecture: Dr. Miguel Ángel Castillo Acero (8:40-9:10h)

TuM02P01

Room: Room 1

Chair: Alfredo Güemes

Multidisciplinary Approach for a Commercial Transport Aircraft Rudder with Morphing Characteristics

M.A. Castillo Acero

09:10 - 09:40

Plenary Lecture: Prof. Ken P. Chong (9:10-9:40h)

TuM02P02

Room: Room 1

Chair: Alfredo Güemes

Convergence of Technologies in Manufacturing, Mechanics and Materials

K.P. Chong

09:40 - 10:00

Coffee Break

10:00 - 12:30

Technical sessions
Structural Health Monitoring - I

TuM05O01

Room: Room 1

Chair: Rolf Lammering

CoChair: Artem Eremin

Identification, Control and Structural Health, Monitoring of Civil - I

TuM05O02

Room: Room 2

Chair: Álvaro Cunha

CoChair: Ferdinando Auricchio

Non-Linear Modeling of Smart Materials and Structures - I

TuM05O03

Room: Room 3

Chair: Michael Krommer

CoChair: Alexander Humer

Applications of Smart Technologies to Wind Turbines - I

TuM05O04

Room: Room 4

Chair: Wieslaw Ostachowicz

CoChair: Claus-Peter Fritzen

Smart Materials Capable of Recoverable Inelastic Strain - I

TuM05O05

Room: Room 5

Chair: Tarak Ben Zineb

Magnetorheological Composites: Materials and Applications - I

TuM05O06

Room: Room 6

Chair: Norman Wereley

CoChair: Juan De Vicente

12:30 - 13:30

Lunch

13:30 - 15:30

Technical sessions
Morphing Structures - I

TuA07O01

Room: Room 1

Chair: Dimitris Saravanos

CoChair: Miguel Ángel Barcala

Advanced Finite Element Models for Smart Structures Analysis

TuA07O02

Room: Room 2

Chair: Gennady Kulikov

Non-Linear Modeling of Smart Materials and Structures - II

TuA07O03

Room: Room 3

Chair: Michael Krommer

CoChair: Alexander Humer

Nano-Reinforcement toward Strong and Smart Materials I

TuA07O04

Room: Room 4

Chair: Fahmi Bedoui

CoChair: Jinbo Bai

Smart Materials Capable of Recoverable Inelastic Strain - II

TuA07O05

Room: Room 5

Chair: Tarak Ben Zineb

Magnetorheological Composites: Materials and Applications - II

TuA07O06

Room: Room 6

Chair: Norman Wereley

CoChair: Juan De Vicente

15:30 - 16:00

Coffee Break

16:00 - 18:30

Technical sessions
Morphing Structures - II

TuE09O01

Room: Room 1

Chair: Dimitris Saravanos

CoChair: Miguel Ángel Barcala

Constitutive Modeling and Computation of Ferroelectric, Ferromagnetic and Multiferroic Materials

TuE09O02

Room: Room 2

Chair: Andreas Ricoeur

Embedded Smart Materials Technology

TuE09O03

Room: Room 3

Chair: Fernando Rodríguez-Lence

Nano-Reinforcement toward Strong and Smart Materials II

TuE09O04

Room: Room 4

Chair: Fahmi Bedoui

CoChair: Jinbo Bai

Smart Materials Capable of Recoverable Inelastic Strain - III

TuE09O05

Room: Room 5

Chair: Tarak Ben Zineb

Wednesday, June 07

08:30 - 09:00

Lectures

08:30 - 09:00

Plenary Lecture: Prof. Daining Fang (8:30-9:00h)

WeM01P01

Room: Room 1

Chair: Jinsong Leng

Experimental Method and Constitutive Model of Electromagnetic Thin Films and Laminates under Multi-Field Loading

D.N. Fang

09:00 - 09:30

Plenary Lecture: Prof. Massimo Ruzzene (9:00-9:30h)

WeM01P02

Room: Room 1

Chair: Jinsong Leng

Guided Acoustic Wavefields for Damage Detection/Characterization and Novel Transducer Designs

M. Ruzzene

09:30 - 10:00

Coffee Break

10:00 - 12:00

Technical sessions
Design, Development and Applications of Smart Materials and Structures - I

WeM03O01

Room: Room 1

Chair: Evgeny Barkanov

Identification, Control and Structural Health, Monitoring of Civil - II

WeM03O02

Room: Room 2

Chair: Álvaro Cunha

CoChair: Ferdinando Auricchio

Smart Periodic Structures for Vibration Control - I

WeM03O03

Room: Room 3

Chair: Jean-François Deü

CoChair: Andrea Bergamini

Multifunctional Structures with Integrated Piezoelectric Elements - I

WeM03O04

Room: Room 4

Chair: Aurelio Araujo

CoChair: Carlos Alberto Mota Soares

Adaptive Structures & Damping of Vibrations - I

WeM03O05

Room: Room 5

Chair: Jan Holnicki-Szulc

CoChair: Łukasz Jankowski

SAW Sensors, Actuators, Filters and their Applications

WeM03O06

Room: Room 6

Chair: Pascal Nicolay

12:00 - 12:30

Technical sessions
Poster Session

WeN04Z01

Room: Secretariat

Chair:

12:30 - 13:30

Lunch

13:30 - 15:30

Technical sessions
Design, Development and Applications of Smart Materials and Structures- II

WeA06O01

Room: Room 1

Chair: Evgeny Barkanov

Identification, Control and Structural Health, Monitoring of Civil - III

WeA06O02

Room: Room 2

Chair: Álvaro Cunha

CoChair: Ferdinando Auricchio

Smart Periodic Structures for Vibration Control - II

WeA06O03

Room: Room 3

Chair: Jean-François Deü

CoChair: Andrea Bergamini

Multifunctional Structures with Integrated Piezoelectric Elements - II

WeA06O04

Room: Room 4

Chair: Aurelio Araujo

CoChair: Marcelo A. Trindade

Adaptive Structures & Damping of Vibrations - II

WeA06O05

Room: Room 5

Chair: Jan Holnicki-Szulc

CoChair: Łukasz Jankowski

15:30 - 16:00

Coffee Break

16:00 - 18:30

Technical sessions
Design, Development and Applications of Smart Materials and Structures - III

WeE08O01

Room: Room 1

Chair: Evgeny Barkanov

Structural Health Monitoring - II

WeE08O02

Room: Room 2

Chair: M.H. Aliabadi

CoChair: Artem Eremin

Energy Harvesting, Power and Storage

WeE08O03

Room: Room 3

Chair: Roderick Melnik

CRC/TR 39 PT-PIESA Project

WeE09O04

Room: Room 4

Chair: Thomas Mäder

CoChair: W.G. Drossel

20:30 - 23:00

Conference Dinner at "Jardín de Somontes" (Buses leaving from EXE Moncloa hotel and UPM)

Thursday, June 08

08:30 - 09:00

Lectures

08:30 - 09:00

Plenary Lecture: Prof. Wieslaw Ostachowicz (8:30-9:00h)

ThM01P01

Room: Room 1

Chair: Jose Rodellar

Highlights and Challenges in Damage Assessment of Composite Structures

W. Ostachowicz, P. Malinowski and T. Wandowski

09:00 - 09:30

Plenary Lecture: Prof. Norman M. Wereley (9:00-9:30h)

ThM01P02

Room: Room 1

Chair: Jose Rodellar

Mitigating Vehicle Shock Loads in Occupant Protection Systems using High Speed Magnetorheological Flows

N.M. Wereley

09:30 - 10:00

Coffee Break

10:00 - 12:00

Technical sessions
Structural Health Monitoring - III

ThM03O01

Room: Room 1

Chair: Zhongqing Su

CoChair: Antonio Fernández-López

Smart Micro-Mechatronic Systems

ThM03O02

Room: Room 2

Chair: Frédéric Lamarque

CoChair: Olivier Polit

Soft Active Materials and Mechanics

ThM03O03

Room: Room 3

Chair: Yanju Liu

CoChair: Yanju Liu

12:00 - 12:30

Plenary Lecture: Alejandro Ureña

ThN04P

Room: Room 1

Chair: Ayech Benjeddou

Smart behaviour of CNT Modified Adhesive Films for Carbon Fiber Composite Repair

A. Ureña, C. García-Nieto, X.F. Sánchez-Romate, J. Rams and M. Sánchez

12:30 - 13:30

Lunch

13:30 - 17:00

Technical Visits (Buses leaving / returning from Conference Venue)

International Centre for Numerical Methods in Engineering Barcelona, Spain
smart2017@cimne.upc.edu / Telf. + 34 - 93 405 46 96 - Fax. + 34 - 93 205 83 47
Copyright © 2016 CIMNE, All Rights Reserved.