Congress on Numerical Methods in Engineering - CMN 2017

3-5 July. Valencia, Spain.

Menu

Monday, July 03

09:00 - 14:30

Registration

14:30 - 15:00

Opening Ceremony

15:00 - 15:45

Plenary Lecture: Marino Arroyo

MoA03P

Room: Nexus

Chair: Antonio Huerta

Mathematical modeling and simulation of the cell envelop, an active and adaptable biological interface

M. Arroyo

15:45 - 16:30

Plenary Lecture: Joao Miguel Nóbrega

MoA04P

Room: Nexus

Chair: Carlos Alberto Mota Soares

OpenFOAM® in Polymer Processing Applications et al.

J. Miguel Nóbrega

16:30 - 17:00

Coffee Break

17:00 - 18:30

Technical sessions
ST36: Soft computing for smarter operation management in water distribution systems (I)

MoE06O01

Room: Salón de actos

Chair: Joaquín Izquierdo

ST31: Recent results on hybrid discontinuous Galerkin methods

MoE06O02

Room: Salón de grados

Chair: Sonia Maria Gomes

CoChair: Cristiane Faria

ST16: Métodos computacionales en acústica y vibraciones (I)

MoE06O03

Room: Air Nostrum

Chair: Jaime Ramis-Soriano

CoChair: Luis Godinho

SG06: Environmental Engineering / SG07: Transport Engineering

MoE06O04

Room: Aula S01

Chair: Manuel Casteleiro Maldonado

ST04: Biomecánica (I)

MoE06O05

Room: Aula N06

Chair: Felipe Gabaldón Castillo

ST37: Steel and composite structures (I)

MoE06O06

Room: Aula N07

Chair: Nuno Lopes

CoChair: Manuel L. Romero

SG08: Other numerical methods (I)

MoE06O07

Room: Aula N01

Chair: Ignacio Romero

SG08: Other numerical methods (II) & SG03: Contact mechanics

MoE06O08

Room: Aula N08

Chair: Manuel Tur Valiente

19:00 - 20:30

Welcome Reception (Guided walking tour through the historical city center) 19:00 - Transport by shuttle buses -

Tuesday, July 04

09:00 - 09:45

Plenary Lecture: Jean-François Remacle

TuM00P

Room: Nexus

Chair: Stéphane Clain

Hexahedral Mesh Generation

J.F. Remacle

09:45 - 10:30

Plenary Lecture: Francisco Chinesta

TuM01P

Room: Nexus

Chair: Elías Cueto

A Manifold-Based Methodological Approach to model-Free Data-Driven Computational Elasticity and Inelasticity

F. Chinesta

10:30 - 11:30

Technical sessions
Poster Session (I) & Coffee Break

TuM02Z01

Room: Nexus

Chair:

11:30 - 13:00

Technical sessions
ST12: Innovative methods for fluid-structure interaction problems

TuM03O01

Room: Salón de actos

Chair: Alessandro Franci

ST03: Applications of the material point method in engineering

TuM03O02

Room: Salón de grados

Chair: Antonia Larese

CoChair: Núria Pinyol Puigmartí

ST16: Métodos computacionales en acústica y vibraciones (II)

TuM03O03

Room: Air Nostrum

Chair: Francisco D. Denia Guzmán

ST28: Physics and mechanics at nanoscale

TuM03O04

Room: Aula S01

Chair: Pilar Ariza Moreno

CoChair: Nuno Silvestre

ST04: Biomecánica (II)

TuM03O05

Room: Aula N06

Chair: Felipe Gabaldón Castillo

ST37: Steel and composite structures (II)

TuM03O06

Room: Aula N07

Chair: Nuno Lopes

CoChair: Manuel L. Romero

ST30: Recent developments in structural optimization (I)

TuM03O07

Room: Aula N01

Chair: Jose Aguilar Madeira

ST35: Simulación numérica en la explotación de recursos energéticos

TuM03O08

Room: Aula N08

Chair: Gustavo Montero García

13:00 - 14:30

Lunch

14:30 - 16:00

Technical sessions
ST36: Soft computing for smarter operation management in water distribution systems (II)

TuA05O01

Room: Salón de actos

Chair: Idel Montalvo

ST14: Meshless and particle methods (I)

TuA05O02

Room: Salón de grados

Chair: Jorge Belinha

ST09: Geotechnics and geoengineering (I)

TuA05O03

Room: Air Nostrum

Chair: Rafael Jimenez

CoChair: José Lemos

SG01: Finite Elements (I)

TuA05O04

Room: Aula S01

Chair: Joan Baiges

ST39: Vibration problems in structures (I)

TuA05O05

Room: Aula N06

Chair: Javier Fernando Jiménez Alonso

ST06: Constitutive modelling (I)

TuA05O06

Room: Aula N07

Chair: António Gil Andrade-Campos

ST30: Recent developments in structural optimization (II)

TuA05O07

Room: Aula N01

Chair:

ST33: Robust and reliability-based design optimization under uncertainty

TuA05O08

Room: Aula N08

Chair: Jesús Martínez Frutos

16:00 - 16:30

Coffee Break

16:30 - 18:00

Technical sessions
ST36: Soft computing for smarter operation management in water distribution systems (III)

TuE07O01

Room: Salón de actos

Chair: Manuel Herrera

ST14: Meshless and particle methods (II) & ST27: Particle-based methods in computational mechanics

TuE07O02

Room: Salón de grados

Chair: Jorge Belinha

CoChair: Sergio Idelsohn Barg

ST09: Geotechnics and geoengineering (II)

TuE07O03

Room: Air Nostrum

Chair: Rafael Jimenez

CoChair: José Lemos

SG01: Finite Elements (II)

TuE07O04

Room: Aula S01

Chair: Riccardo Rossi

ST39: Vibration problems in structures (II) & SG05: Multibody Dynamics

TuE07O05

Room: Aula N06

Chair: Javier Fernando Jiménez Alonso

CoChair: Ignasi Colominas Ezponda

ST06: Constitutive modelling (II) & ST18: Modelación constitutiva de materiales ingenieriles sometidos a altas temperaturas

TuE07O06

Room: Aula N07

Chair: António Gil Andrade-Campos

CoChair: Ricardo Horacio Lorefice

ST25: Optimization, metaheuristics and evolutionary algorithms in civil engineering (I)

TuE07O07

Room: Aula N01

Chair: David Greiner Sánchez

18:30 - 19:30

SEMNI / APMTAC Assemblies

Wednesday, July 05

09:00 - 09:45

Plenary Lecture: Manuel Casteleiro

WeM00P

Room: Nexus

Chair: Xavier Oliver Olivella

Stochastic techniques for the numerical solution of engineering boundary value problems

M. Casteleiro and V. Maceiras

09:45 - 10:30

Plenary Lecture: Nuno Silvestre

WeM01P

Room: Nexus

Chair: Carlos Brito Pina

Graphene_ing3: Cracking, Buckling and Wrinkling

N. Silvestre

Poster Session (II) & Coffee Break

WeM02Z

Room: Nexus

Chair:

11:30 - 13:00

Technical sessions
SG02: Fluid Mechanics (I)

WeM03O01

Room: Salón de actos

Chair: Ignasi Colominas Ezponda

SG11: Aplicaciones industriales & ST11: Image processing and visualization

WeM03O02

Room: Salón de grados

Chair: Joao Manuel R.S. Tavares

ST07: Estabilidade, comportamento não-Linear e dimensionamento de estruturas metálicas

WeM03O03

Room: Air Nostrum

Chair: Dinar Reis Zamith Camotim

ST22: Numerical modeling of problems on offshore environment & ST24: Numerical models for offshore engineering

WeM03O04

Room: Aula S01

Chair: Jesús María Blanco Ilzarbe

CoChair: Aldina Santiago

SG04: Finite volume and boundary elements

WeM03O05

Room: Aula N06

Chair: Irene Arias

ST15: Metal forming processes – Formability characterization, damage and ductile fracture

WeM03O06

Room: Aula N07

Chair: Lander Galdos Errasti

ST25:Optimization, metaheuristics and evolutionary algorithms in civil engineering (II)

WeM03O07

Room: Aula N01

Chair: Prof.Jorge Magalhães-Mendes

13:00 - 14:30

Lunch

14:30 - 16:00

Technical sessions
SG02: Fluid Mechanics (II)

WeA05O01

Room: Salón de actos

Chair:

ST17: Model order reduction techniques (I)

WeA05O02

Room: Salón de grados

Chair: Elías Cueto

ST08: Fractura, fallo y comportamiento no-lineal del material en estructuras de hormigón y materiales cuasi-frágiles (I)

WeA05O03

Room: Air Nostrum

Chair: Xavier Oliver Olivella

CoChair: Rui Faria

ST32: Renewable energy & SG10: Mechanical behavior of materials

WeA05O04

Room: Aula S01

Chair: Janaína de Oliveira Castro Silva

CoChair: Manuel Tur Valiente

ST26: Parallel algorithms and techniques for the solution of large-scale coupled problems & ST10: High performance computational mechanics

WeA05O05

Room: Aula N06

Chair: Paulo Amado-Mendes

ST05: Composites modelling: Characterization, behaviour and structures

WeA05O06

Room: Aula N07

Chair: Luis Tavara

ST29: Quality assessment and mesh adaptivity in computational mechanics

WeA05O07

Room: Aula N01

Chair: Pedro Diez

CoChair: Juan Jose Rodenas García

16:00 - 16:30

Coffee Break

16:30 - 18:00

Technical sessions
SG02: Fluid Mechanics (III)

WeE07O01

Room: Salón de actos

Chair: Fermin Navarrina

ST17: Model order reduction techniques (II)

WeE07O02

Room: Salón de grados

Chair: Francisco Chinesta

ST08: Fractura, fallo y comportamiento no-lineal del material en estructuras de hormigón y materiales cuasi-frágiles (II)

WeE07O03

Room: Air Nostrum

Chair:

ST23: Numerical models for heat and mass transfer & ST21: Numerical methods for building energy simulations

WeE07O04

Room: Aula S01

Chair:

SG09: Algebraic equation solvers

WeE07O05

Room: Aula N06

Chair: Juan Jose Rodenas García

SG10: Mechanical behavior of materials

WeE07O06

Room: Aula N07

Chair: Pilar Ariza Moreno

ST01: Active materials: Modeling and applications

WeE07O07

Room: Aula N01

Chair:

18:00 - 18:30

Closing Ceremony

21:00 - 23:30

Congress Dinner (Veles e Vents)